8 nasvetov bivših maturantov

Matura. Ena sama beseda, ki vzbuja toliko različnih občutkov – od strahu in stresa do pričakovanja in motivacije. Za nekatere je to izziv, za druge ovira, ki jo je treba čim prej premagati. Ne glede na to, kako jo vidiš, je ena stvar gotova: s pravo strategijo in nasveti tistih, ki so jo že dali skozi, je lahko to obdobje veliko bolj obvladljivo. Da ti olajšamo priprave nanjo, smo zbrali iskrene in preizkušene nasvete lanskih maturantov. Nasveti ti bodo pomagali pri organizaciji, učenju in ohranjanju mirnih živcev. Zapomni si: najtežje je začeti, ampak s pravim pristopom boš to zmogel/a.

1. “Pripravi se na to, da bo spanja v maju bolj malo.”

Maj je znan po dolgih nočeh, ko boš še zadnjič preverjal/a svoje zapiske ali ponavljal formule. Ampak brez skrbi – po maturi te čaka dolga poletna pavza, ko lahko spiš in bingewatchas Netflix kolikor ti srce poželi.

 

2. “Ne rabiš 10 flomastrov, samo enega, ki dela.”

Barvni zapiski so super, ampak ne zapravljaj časa za risanje mavric v zvezke. Bolj kot lepi zapiski šteje, da snov dejansko razumeš. Ne kompliciraj preveč glede estetike, ker ti bo zmanjkalo časa za učenje. En zanesljiv kuli je vse, kar potrebuješ.

 

3. “Na dan mature si nastavi pet budilk.”

Spanja bo morda malo, ampak si vseeno zagotovi, da boš pravočasno prišel/a na maturo. Pet budilk je vedno boljša rešitev kot panično zbujanje deset minut pred začetkom.

 

4. “Začni z učenjem sproti, ne čakaj do aprila.”

Mnogo maturantov je priznalo, da so največji stres doživljali zato, ker so začeli z učenjem prepozno. Z učenjem že v začetku šolskega leta boš gradivo lažje razdelil/a na manjše dele in ga utrdil/a brez nepotrebne panike.

 

5. “Reši čim več maturitetnih pol, da se navadiš na slog vprašanj.”

Priprava na maturo ni samo v učenju teorije – zelo pomembno je, da se navadiš tudi na tip vprašanj. Stare maturitetne pole so najboljši vir, kjer lahko vidiš, kaj te dejansko čaka, in preveriš svoje znanje.

 

6. “Naredi si svoje zapiske, tudi če jih dobiš od drugih.”

Čeprav je koristno imeti zapiske od sošolcev, si raje pripravi svoje. Proces pisanja zapiskov ti bo pomagal bolje razumeti snov in bolj si jo boš zapomnil/a.

 

7. “Ne podcenjuj ustnih izpitov – točke tam so zelo pomembne.”

Ustni del izpitov se mnogim zdi manj pomemben kot pisni, a lahko zelo vpliva na tvoj končni uspeh. Pripravi si dobre zapiske in ne zanemarjaj te snovi – junija po končanem pisnem delu ne boš imel/a dovolj časa, da bi se vsega naučil/a.

 

8. “Če se učiš kampanjsko, bodi pri učenju selektiven in se osredotoči na pomembne teme.”

Če se boš pozno začel pripravljati na maturo, ne boš imel časa, da bi se naučil vse do popolnosti. Preveri, katere teme so bile v preteklih letih pogosto na maturi in jim posveti več pozornosti. Tako boš svoje učenje optimiziral/a.


Matura je pomemben in tudi prehoden del življenja. Z dobrim načrtovanjem, nekaj truda in vztrajnosti boš kos vsakemu izzivu, ki te čaka. Poslušaj nasvete, ki so jih preizkusili lanskoletni maturantje, a predvsem najdi način, ki tebi najbolj ustreza.